FAQ

Dlaczego wasze domy są energooszczędne i ekolocziczne?
Co to jest kilowatogodzina, jak przeliczyć ją na złotówki?
Kto zagwarantuje jakość wykonanych prac?
Dlaczego mówicie o paroprzepuszczalności i o szczelności, czym to się różni?
Czy model oceny jest obowiązkowy dla budownictwa jednorodzinnego?
Jak zagwarantujecie, że będę płacił za ogrzewanie tyle ile napisaliście przy projekcie?
Dlaczego mam skorzystać z waszych usług i płacić dodatkowe pieniądze za wasz udział w budowie?
Co to jet rekuperacja?
Co to jest energia pierwotna?
Co to jest energia wbudowana?
Co to jest energia końcowa?
Co to jest energia do ogrzania wnętrza?
Dlaczego porównujecie energię pierwotną budynków?
Energia pierwotna, końcowa itd. Która jest która?
Jak działa centrala energetyczna SOLVIS?
Dlaczego do izolacji fundamentu używacie szkło piankowe, a nie styropian?
Co oznacza, że okna wpuszczają więcej energii niż wypuszczają?
Dlaczego garaż nie jest połączony z budynkiem, tylko zaprojektowany jest osobno?
Dlaczego wasze domy są takie prostokątne?
Dlaczego wasze domy są energooszczędne i ekolocziczne?
Dokładamy wszelkich starań aby skoordynować wszystkie systemy, które są w domu. Aby doprowadzić do efektu synergii, czyli wzmocnienia się poszczególnych składowych systemu wg zasady 2+2=5 albo nawet 7, aby czynniki się wzmacniały, a nie znosiły. Przywiązujemy dużą wagę do zastosowanych materiałów. Chcemy, aby były zdrowe i przyjazne dla użytkowników. Starannie przeglądamy karty produktów w poszukiwaniu szkodliwych substancji. Dobieramy materiały tak, aby pozytywnie wpływały na samopoczucie mieszkańców, na jakość powietrza i atmosferę w domu, oraz w dłuższej perspektywie były tańsze niż konwencjonalne. Dzieje się tak, ponieważ materiały o lepszej jakości nie starzeją się tak szybko. Nie tracą swoich właściwości fizycznych i nie powodują obniżania się parametrów budynku, a co za tym idzie - nie zwiększają kosztów ogrzewania.
do góry
Co to jest kilowatogodzina, jak przeliczyć ją na złotówki?

Kilowatogodzina (symbol: kWh ) - jednostka pracy, energii oraz ciepła. 1 kWh odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy 1000 watów, czyli jednego kilowata.

1 kWh = 1*1000*W*60*60*s = 3 600 000 Ws = 3 600 000 J

kWh jest jednostką energii najczęściej stosowaną w życiu codziennym. W tej jednostce rozliczane jest np. zużycie energii elektrycznej.

do góry
Kto zagwarantuje jakość wykonanych prac?

Jeszcze przed oddaniem budynku, poddajemy go próbie ciśnieniowej. Jest to pierwszy, bardzo ważny sprawdzian dla budynku. Jednocześnie zachęcamy, a wręcz obligujemy klienta do zatrudnienia uprawnionego inspektora nadzoru, który stanowi trzecią, niezależną stroną opiniującą.

do góry
Dlaczego mówicie o paroprzepuszczalności i o szczelności, czym to się różni?

Paroprzepuszczalność jest zdolnością przegrody budowlanej (ściany, dachu) do przepuszczania pary wodnej na zewnątrz (od większej wilgotności panującej w budynku, do mniejszej panującej na zewnątrz). Szczelność budynku jest szczelnością na działanie wiatru i wody. Wiatr jest czynnikiem, który wychładza przegrodę termiczną, woda w tym przypadku jest czynnikiem niszczącym. Zgodnie z zasadą buduj szczelnie do wewnątrz, a otwarcie na zewnątrz, dzięki materiałom z włókna drzewnego PAVATEX jesteśmy w stanie tak zaprojektować i wybudować przegrodę, aby para wodna wydostawała się z pomieszczenia, a woda i wiatr nie przedzierały się do wnętrza.

do góry
Czy model oceny jest obowiązkowy dla budownictwa jednorodzinnego?

Wielokryterialny system oceny nie jest obowiązkowy dla budownictwa jednorodzinnego, jednak został stworzony aby pomóc inwestorowi w ocenie projektu oraz budynku pod względem ekologii, ekonomii i ergonomii przyjętych rozwiązań. Jest to alternatywny system dla bardzo rozbudowanych i skomplikowanych a zarazem bardzo drogich systemów certyfikacji. Model określa przede wszystkim kryterium porównania, systematyzuje wiedzę i informacje o budynku czy projekcie. Można go zastosować również do już postawionych obiektów. Został tak skonstruowany, aby specjalistyczną wiedzę przełożyć na język zrozumiały dla każdego. Jest on ułatwieniem przy podejmowaniu decyzji, który projekt jest najbardziej odpowiedni dla inwestora.

do góry
Jak zagwarantujecie, że będę płacił za ogrzewanie tyle ile napisaliście przy projekcie?

Dla każdego budynku opracowaliśmy kalkulację pod względem zużycia energii (charakterystyka energetyczna).Mamy również nadzór nad budową. Jeżeli budynek zostanie zbudowany tak, jak został zaprojektowany, zużycie energii będzie zbliżone do zaplanowanego. Często, nawet niższe. Oczywiście nie można pominąć użytkownika, który jest w tym układzie jedynym nieobliczalnym elementem, dlatego jedyne odstępstwa od planu wynikają ze sposobu użytkowania budynku przez mieszkańców. Obliczenia zostały wykonane dla modelowego użytkownika. Założyliśmy 4-osobową rodzinę, która zużywa przeciętną ilość mediów. Każdemu inwestorowi przedstawiamy te obliczenia i związane z nimi wytyczne, aby wiedzieli oni jak postępować w sposób gwarantujący zachowanie tak niskiego zużycia energii.

do góry
Dlaczego mam skorzystać z waszych usług i płacić dodatkowe pieniądze za wasz udział w budowie?

Mamy wieloletnie doświadczenie w projektowaniu budynków energooszczędnych potwierdzone realizacjami i pozytywnymi opiniami klientów. Korzystając z naszych usług obejmujących projekt i nadzór nad jego realizacją, inwestor po prostu unika błędów na etapie budowy. My wiemy, które etapy są krytyczne dla budynku i jego parametrów związanych z energooszczędnością. Po zamknięciu i uszczelnieniu budynku wykonujemy tzw. próbę ciśnieniową, pozwalającą określić szczelność bryły. Jeżeli budynek jest szczelny, to znaczy, że powietrze, a co za tym idzie - ciepło, nie ucieka w sposób niekontrolowany z budynku. Poza tym korzystając z proponowanej przez nas kompleksowości korzystacie z tego, że na etapie projektu i budowy jest jeden partner odpowiedzialny za szeroki zakres prac, który przejmuje na siebie problemy mogące się pojawić w przypadku budowy systemem gospodarczym.

do góry
Co to jet rekuperacja?
Rekuperacja to odzysk ciepła ze zużytego powietrza, w centrali wentylacji mechanicznej. Ciepło, które normalnie byłoby wywiane z domu wraz ze zużytym powietrzem, podgrzewa powietrze wchodzące do budynku. Ciepło przekazane jest w wymienniku bez mieszania się strumieni powietrza. W okresie zimowym świeże powietrze ma ok. 15-16 stopni. Nie musimy więc podgrzewać powietrza od temperatury zewnętrznej przez co nie zużywamy tak wiele energii. Latem oraz w okresach przejściowych odzysk ciepła jest wstrzymany, natomiast można je ochłodzić poprzez zainstalowanie dodatkowo gruntowego wymiennika ciepła. Jego działanie latem powoduje, że powietrze wchodzące do domu jest chłodniejsze niż to, które jest na zewnątrz budynku. Zimą natomiast powietrze jest rozmrożone. Poprawia to sprawność wymiennika (rekuperatora). W zależności od wielkości działki i lokalnych warunków gruntowych, możemy zaproponować różne rodzaje wymiennika: powietrzny lub glikolowy.
do góry
Co to jest energia pierwotna?

Pojęcie energii pierwotnej (EP) odnosi się zarówno do energii cielnej jak i elektrycznej. Energia pierwotna jest to ilość energii, którą potrzebujemy aby dostarczyć 1Kwh energii do urządzeń w domu. Zawiera ona więc sumę wszystkich procesów: od rozpoczęcia produkcji do dostarczenia medium na działkę

do góry
Co to jest energia wbudowana?

Energia wbudowana czyli energia pierwotna materiału, jest to ilość energii potrzebnej do wyprodukowania 1T materiału. Zawiera sumę wszystkich procesów: od rozpoczęcia procesu produkcji do dostarczenia materiału na budowę.

do góry
Co to jest energia końcowa?
Obrazowo mówiąc jest to energia, za którą płaci użytkownik, energia potrzebna do ogrzania budynku powiększona o sprawności wytworzenia, magazynowania i przesyłu ciepła/energii w budynku.
do góry
Co to jest energia do ogrzania wnętrza?

To ilość ciepła, której potrzebuje pomieszczenie aby osiągnąć komfort cieplny.

do góry
Dlaczego porównujecie energię pierwotną budynków?
Ponieważ porównanie tych parametrów daje najpełniejszy obraz ile enrgii zostało zużyte ze środowiska. Określa ona ile energii będzie zabierał budynek ze środowiska podczas użytkowania. Nie zawiera ona energii wbudowanej.
do góry
Energia pierwotna, końcowa itd. Która jest która?

Obrazowo mówiąc: energia do ogrzana wnętrza to ta, która siedzi w pomieszczeniu, energia końcowa siedzi w kotłowni, a pierwotna dzwoni do furtki.

do góry
Jak działa centrala energetyczna SOLVIS?

Tylko warstwowe zbiorniki buforowe pozwalają na efektywne łączenie 2 lub więcej źródeł ciepła i tylko one umożliwiają maksymalne wykorzystanie darmowej energii słonecznej, lub tańszej energii z pieców na paliwa stałe!

Jeżeli chcemy korzystać z darmowych/tańszych źródeł ciepła takich jak energia słoneczna czy piece/kominki opalane drewnem to musimy się pogodzić z faktem, że nie są one automatyczne i że są nieprzewidywalne. Oznacza to, że okres pozyskiwania energii rzadko pokrywa się z okresem jej zużywania (np. słońce świeci w dzień, a kąpiel bierzemy dopiero wieczorem) czyli energię z tych źródeł należy zbierać wcześniej, trzeba ją zmagazynować. Do tego służą wszelkiego rodzaju zbiorniki buforowe/akumulacyjne.

Gromadzenie energii polega na podgrzewaniu wody w zbiorniku, co oznacza że musi być tam woda chłodna. Im zimniejsza tym lepiej, bo więcej energii jest w stanie przyjąć. Dla przykładu jeżeli kolektory słoneczne nagrzeją się do temperatury 70stC, a woda w zbiorniku buforowym też będzie miała 70stC to nie ma możliwości przekazania energii, czyli nie ma żadnej korzyści z instalacji solarnej (99% instalacji solarnych w Polsce: są i nie działają). Jeżeli woda w zbiorniku będzie miała temperaturę 50stC to proces przekazania energii może zachodzić, ale tylko w ograniczonym zakresie – podgrzewamy wodę od 50 do 70stC. Natomiast jeżeli wodę w zbiorniku będziemy mieli w temperaturze 20stC to pozwoli ona przyjąć i zmagazynować zdecydowanie największą ilość darmowej energii.

Kolejną korzyścią z niskiej temperatury wody w zbiorniku jest możliwość pracy instalacji solarnej przy słabszym nasłonecznieniu. Analizując wcześniejszy przykład, ale przyjmując że kolektory wygrzały się do temperatury tylko 50stC, to nie tylko w pierwszym przypadku, ale również w drugim przekazywanie energii solarnej nie będzie miało miejsca, dopiero trzeci przypadek nam to gwarantuje.

Reasumując – im niższa temperatura wody w zbiorniku buforowym tym lepiej dla efektywności ekologicznych źródeł energii.

Problem się pojawia, gdy zaczynamy rozpatrywać kwestię odbiorników ciepła – czy to do ogrzewania czy przygotowania ciepłej wody w kranie. Tutaj odwrotnie – aby osiągnąć komfort eksploatacji potrzebujemy na stałe ciepłej wody w zbiorniku buforowym, zazwyczaj o temperaturze około od 60 do 70stC.

Mamy więc konflikt interesów – z jednej strony potrzebujemy w zbiorniku buforowym wody zimnej, aby instalacja solarna czy inne alternatywne źródło ciepła osiągnęło sensowną efektywność, a drugiej strony - dla potrzeb nawet minimum komfortu - konieczna jest tam woda ciepła.

Rozwiązaniem problemu jest buforowy zbiornik warstwowy, który utrzymuje w górnej części relatywnie niewielką strefę wody ciepłej – która w przypadku braku energii ekologicznej jest wygrzewana przez automatyczne źródła ciepła (np. piec gazowy/olejowy, na pelet lub pompę ciepła). Pozostała objętość zbiornika ma temperaturę zależną od pracy ekologicznego źródła ciepła – jeżeli było uruchomione to zbiornik jest częściowo bądź w całości wygrzany. Jeżeli nie, to poniżej strefy ciepłej wody zaznacza się wyraźna granica i rozpoczyna strefa chłodna. W przypadku zbiorników SOLVIS'a oznacza to różnicę temperatur średnio około 40stC na odległości 20cm! Wykorzystywane jest właściwość fizyczna wody, iż jest ona dobrym akumulatorem ciepła a złym przewodnikiem. Podobne zjawiska można zaobserwować w naturze: w słoneczne dni na jeziorze przy powierzchni tworzy się warstwa ciepła, poniżej woda jest chłodniejsza.

Jak rozpoznać zbiornik warstwowy?
Zbiornikiem warstwowym może być tylko zbiornik, w którym są zamknięte pionowe kanały dystrybucji wody rozdzielające ją w zależności od temperatury. Oznacza to, że wszystkie zbiorniki oparte o wymienniki wężownicowe nie są i nie mogą być warstwowe (99% instalacji w Polsce). Innym miernikiem jest dopuszczalny przepływ wody przez przyłącze wyrażony w litrach na godzinę. Każda warstwowość ma swoje granice – czyli dla każdego zbiornika istnieje nadmierny przepływ, który będzie powodował wymieszanie się wody i uniemożliwi wytworzenie stref ciepłej i zimnej. Jeżeli producent nie zbadał, gdzie jest ta granica to oznacza, że zbiornik w ogóle nie był badany pod kątem warstwowości – czyli najpewniej nie jest warstwowy.

Więcej informacji na stronach producenta 
http://solvispolska.pl/warto_wiedziec.php
http://solvispolska.pl/technologia.php

do góry
Dlaczego do izolacji fundamentu używacie szkło piankowe, a nie styropian?

Szkło piankowe jest materiałem ekologicznym, pochodzącym ze stłuczki szklanej, obojętnym chemicznie i fizycznie, oraz nie nasiąkającym wodą. Jego produkcja nie zanieczyszcza środowiska, nie wymaga skomplikowanego procesu chemicznego oraz wysokich nakładów energii. Ponieważ pod budynkiem jest go od 40 do 60 cm, może on również zastępować wymianę gruntu pod budynkiem.

do góry
Co oznacza, że okna wpuszczają więcej energii niż wypuszczają?
W bilansie energetycznym sezonu grzewczego, okna wystawione na elewację południową lub południowo-wschodnią wpuszczają do wnętrza więcej energii w postaci promieni słonecznych niż wypromieniowują na zewnątrz. Wynika to z odpowiedniego dobrania pakietu szybowego oraz dobrania powłok.
do góry
Dlaczego garaż nie jest połączony z budynkiem, tylko zaprojektowany jest osobno?

Jest to pomieszczenie w którym nie przebywają na stałe ludzie. Z tego względu najlepiej jest gdy jest oddzielony od budynku. Podyktowane jest to również względmi ekonomicznymi ponieważ 1m2 budynku, a w tym również garażu, jest zdecydowanie droższy niż zbudowany oddzielnie garaż.

do góry
Dlaczego wasze domy są takie prostokątne?

Przykładamy wagę do tego aby konstrukcja domu była jak najprostsza, aby nie komplikować detali. Współczynnik kształtu (A/V - pole powierzchni powłoki budynku/kubatura) jest tym lepszy im mniejsza powierzchnia powłoki zewnętrznej, a zatem tym lepszy im kształt bardziej zbliżony do kuli. Konstruowanie kuli jest nieracjonalne, skupiamy się więc na umiarkowanych kształtach bryły, prostych dwuspadowych dachach, gdyż im bardziej skomplikowany dach tym większe niebezpieczeństwo nieszczelności i utraty ciepła.

do góry